HTML

Fogápolás

A fog (latinul dens, dentis) egy látható korona és egy, az állcsontokban rögzülő gyökér alkotta kemény szerv. A gerinceseknél fejlődött ki. Fő funkciójuk a táplálék megragadása, és – az emlősöknél – az emésztést megkönnyítő felaprózása, a rágás. Az embernél szerepet kapnak a beszédhangok képzésében, az esztétikai megjelenésben, egyes állatoknál pedig fegyverként szolgálnak. A törzsfejlődés során ezen funkcióknak megfelelően alakultak ki a különböző fogmorfológiák. Például a növényevőknek több az őrlőjük (a növényi táplálék nehezen emészthető), és a ragadozóknak jól fejlett szemfoguk van (az áldozat megragadására). A fogak színe a világossárgától a szürkésfehérig bármilyen lehet. Idővel viszont sötétebbek, sárgábbak lesznek mivel az átlátszó zománc kopik és az alatta lévő dentin színe érvényesül. Az emberi szervezetben két rend fogazat fejlődik ki. Az első rend, az ún. tejfogazat (időleges fogak, dentes decidui), a születés után hat hónappal kezd megjelenni, a maradandó fogak (dentes permanentes) pedig a hatodik életév után. Embernél a tejfogak száma 20, a maradandó fogaké 32. Egyes állatokban csak egy rend fog fejlődik ki, másoknál (például a cápánál) az élet egész folyamán cserélődnek.

Friss topikok

Archívum

Fogpótlások

2012.01.18. 12:04 tlaci45

Ha a fogak szövetei irreverzibilisen sérültek, a funkció és az esztétika helyreállításának érdekében, a hiányzó részeket pótolni kell. A fogpótlások attól függően, hogy mennyi hiányzó fogszövetet helyettesítenek lehetnek intrakoronálisak: tömések és az ún. betétek…

Szólj hozzá!

Címkék: intrakrollonális fogpótlás híd inlay onlay extrakoronális korona héj tömés betét fogtechnika

Fogápolás

2012.01.18. 12:02 tlaci45

A fogak ápolásának a célja a különböző fogakat érintő betegségek (fogszuvasodás, fogágygyulladás, rossz lehelet) megjelenésének a megelőzése. Ez történhet egyénileg vagy professzionálisan, a fogorvos által. Az egyéni fogápolás célja az ételmaradékok eltávolítása,…

Szólj hozzá!

Címkék: fogápolás fluorid fogzománc fogkrém

Fogbetegségek

2012.01.18. 12:01 tlaci45

A fogszuvasodás (caries dentinum) a fog keményszöveteinek a megbetegedése, mely a szervetlen anyag savak által történő kioldódásával, majd a szervetlen anyag szétesésével jár. Elterjedése a történelem folyamán egyre fokozódott. Csontvázleletek alapján megállapították,…

Szólj hozzá! · 1 trackback

Címkék: rendellenesség fogbetegségek fogösszeolvadás fejlődési

Rágás

2012.01.18. 11:55 tlaci45

Az emlősök fogainak fő funkciója a rágás, mely során a táplálék felaprózódik, összezúzódik, nyállal itatódik át és nyelésre alkalmas állapotba kerül. A rágás ismétlődő mozgások sorozatából áll. Két fázisát különböztetjük meg: egy előkészítő és egy…

Szólj hozzá!

Címkék: rágás gnathológia palatinalis

Fogfejlődés

2012.01.18. 11:53 tlaci45

Az a folyamat, mely során kialakulnak a fogra jellemző szövetek, morfológiai sajátosságok és a végén a fog megjelenik a szájüregben. A tejfogak fejlődése már a méhen belüli élet hatodik hetén elkezdődik, míg a maradó fogaké a huszadik héten. A fogak hám- (ektodermális) és…

Szólj hozzá!

Címkék: fegfejlődés csíra bimbó sapka harang zománcszerkezet fogzacskó fogpapilla

Fogíny

2012.01.18. 11:51 tlaci45

A fogíny (gingiva) az állcsontokat fedő szájnyálkahártya. Külső felszínét elszarusodó laphám borítja, míg a belső (fog fele néző), ínybarázdát fedő része soha nem szarusodik el. Az ínybarázda alján található a hámtapadás (epithelialis junctio). Itt a hámsejtek…

Szólj hozzá!

Címkék: fogíny gingiva epithelialis junctio

Fogmeder

2012.01.18. 11:49 tlaci45

A fogmeder (alveolus) egy bemélyedés az állcsontok processus alveolarisban, melyben a fogak gyökerei ülnek. A fogmeder az élet során változik. Így, ha a fog elveszti szomszédját vagy az antagonistáját, akkor a rés felé vándorol („keresve társát”). Ilyenkor az…

Szólj hozzá!

Címkék: fogmeder alveolus

Gyökérhártya

2012.01.18. 11:47 tlaci45

A gyökérhártya (periodontium) egy specializált kötőszövet, mely a fogmeder és a cement közt húzódik. Fő feladata a fog rögzítése és a rágóerők átvitele a csontra. A fő (Sharpey-féle) rostokon kívül még tartalmaz laza rostos kötőszövetet, fibroblasztokat, védekező…

Szólj hozzá!

Címkék: sharpey féle rostok gyökérhártya periodontium fogmeder kötőszövet cement proprioreceptív

Fogágy

2012.01.18. 11:46 tlaci45

A fogágy (parodontium) szerepe a fog rögzítése az állcsontokban és a fogra ható erők érzékelése. Négy alkotóeleme van: fogmeder, cement, gyökérhártya, íny. Ezek közül a cement a fog alkotórésze. Közötte és a fogmeder közt húzódnak a gyökérhártyarostok, melyek…

Szólj hozzá!

Címkék: fogágy gyökérhártya fogmeder cement íny parodontium

Cement

2012.01.18. 11:45 tlaci45

A cement (cementum, substantia ossea dentis) a fogat rögzítő négy szövet (fogmeder, gyökérhártya, fogíny, cement), a parodontium egyik alkotórésze. Embernél csak a foggyökér felszínét fedi. Legvastagabb a gyökércsúcsnál, majd a zománc-cement határ fele fokozatosan…

Szólj hozzá!

Címkék: cement cementum substantia ossea dentis fogmeder gyökérhártya fogíny sharpey rostok extrinsic celluláris acelluláris

Fogbél

2012.01.18. 11:43 tlaci45

A fogbél (pulpa dentis) a fog legbelső része, mely egy speciális laza kötőszövetbe ágyazott ereket és idegeket tartalmaz. Funkciói: induktív (a pulpa indítja el, a fog fejlődése során, a dentin és zománc termelést), tápláló, formatív (az itt található odontoblasztok termelik…

Szólj hozzá!

Címkék: anatomia induktiv tápláló pulpa dentis pulpa gyökércsatorna pulpakamra pulpaszarvak

Dentin

2012.01.18. 11:42 tlaci45

A fog fő tömegét a dentin (dentinum, substantia eburnea) adja. A fogbélkamrát teljesen körbeveszi, kívülről pedig a zománc és a cement fedi. 70%-ban ásványi anyagot, 20%-ban szerves anyagot és 10%-ban vizet tartalmaz. Keménysége kisebb, mint a zománcnak, rugalmassága viszont…

Szólj hozzá!

Címkék: dentinum substantia eburnea tomes féle rostok toxin fájdalomingerek pulpa

Zománc

2012.01.18. 11:40 tlaci45

A zománc (enamelum, substantia adamantina) a szervezet legkeményebb és leginkább mineralizált anyaga. Normális esetben csak ez látszik, de ha túl nagy a kopása a fognak, akkor a dentin is láthatóvá válhat. 96%-a szervetlen anyag, legnagyobb részt hidroxilapatit, a többi pedig víz…

Szólj hozzá!

Címkék: zománc enamelum substantia adamantina fizikai kémiai uton remineralizáció fluorozas fogkrém víz tej

Emberi fogak

2012.01.18. 11:35 tlaci45

Anatómia A fog szájüregbe nyúló részét koronának (corona dentis), a fogmederben rögzülő részét gyökérnek (radix dentis) nevezzük. A kettő határánál van a fognyak (collum dentis). Megkülönböztetünk klinikai- és anatómiai koronát: a klinikai korona a fognak, azt részét…

Szólj hozzá!

Címkék: emberi korona fogak anatomia metszőfog szemfog őrlőfog nagyőrlők corona dentis radix collum klinikai

Az állatok fogai

2012.01.18. 11:31 tlaci45

Az alsóbbrendű gerinceseknél minden fog egyforma, ezt homodontianak nevezzük. Ezek a kúp alakú, egygyökerű fogak figyelhetőek meg a halaknál, kétéltűeknél, hüllőknél és egyes emlősöknél. A madaraknak nincsenek fogaik, mivel ahhoz külön izmokat kellene fejlesszenek, ami…

Szólj hozzá!

Címkék: állati fogak metsző kisérő őrlő kisőrlő zománc fogkopás kéreghántolók tubulidentata homodontia

Fog

2012.01.18. 11:28 tlaci45

A fog (latinul dens, dentis) egy látható korona és egy, az állcsontokban rögzülő gyökér alkotta kemény szerv. A gerinceseknél fejlődött ki. Fő funkciójuk a táplálék megragadása, és – az emlősöknél – az emésztést megkönnyítő felaprózása, a rágás. Az…

Szólj hozzá!

Címkék: fog dens dentis tejfogazat decidui dentes permanestes

süti beállítások módosítása